Milli Eğitim Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Eurydice Türkiye Ulusal Birimi

Eurydice (Avrupa Eğitim Bilgi Ağı)

 

EURYDICE (AVRUPA EĞİTİM BİLGİ AĞI) 

       

Eurydice, ulusal eğitim sistemlerine ilişkin bilgi değişimi için 1980 yılında Avrupa Komisyonu ve üye ülkelerce ortaklaşa kurulmuştur. Eurydice eğitim bilgi ağı ulusal eğitim sistemleri ve politikaları üzerine güvenilir ve mukayese edilebilir bilgiler üretmektedir. Erasmus+ altında  AB Eylem Programı tarafından finanse edilmektedir.

Eurydice, görevi Avrupa'da eğitim sistemlerinin nasıl organize edildiğini ve nasıl çalıştığını açıklamak olan bir ağdır. Ulusal eğitim sistemlerinin tanımlamalarını, belirli konulara ayrılmış karşılaştırmalı çalışmaları, eğitim alanındaki göstergeleri ve istatistikleri yayınlamaktadır. 

Eurydice'in Avrupa Birimi; Brüksel'deki Avrupa Komisyonuna bağlı EACEA (Eğitim, Görsel-İşitsel ve Kültür yürütme İdari Ajansı) bünyesinde bulunmaktadır. 37 ülke ve bu ülkelerdeki 40 ulusal biriminden oluşmaktadır. Bu birimlerden bazıları ulusal ajanslar, bazıları araştırma merkezlerinde çoğunluğu ise Eğitim Bakanlıkları bünyesinde yer almaktadır.

Eurydice, Eurostat (Avrupa Birliği İstatistik Ofisi), Cedefop (Avrupa Mesleki Eğitimi Araştırma Merkezi), EFT (Avrupa Eğitim Vakfı), The European Agency for Development in Special Needs Education (Özel Eğitim Kalkınma İçin Avrupa Ajansı) ve CRELL (Hayatboyu Öğrenme Araştırma Merkezi)gibi kuruluşlarla işbirliği içindedir. Eurydice aynı zamanda Avrupa Komisyonunun OECD (Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü), Avrupa Konseyi ve UNESCO (Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Kurumu) gibi uluslararası organizasyonlarla yaptığı çalışmalara da destek sağlamaktadır.

Eurydice ağı, eğitim alanında Avrupa işbirliğini kolaylaştırmayı amaçlamaktadır. Başlıca görevi, eğitim politikalarından sorumlu olanlara, eğitimle ilgili olan araştırmacılara, eğitim kurumlarına ve ilgili her kesime  Avrupa, ulusal ve yerel düzeyde karar vermelerine yardımcı olabilecek, araştırmalarında kullanabilecek analizleri ve bilgileri sunmaktır.


Eurydice ulusal kanunlar, düzenlemeler ve politikaların yanı sıra ilgili istatistikler hakkında bilgi toplar. Uluslararası anketlerden ve araştırmalardan gelen sonuçları kullanarak ilgili konularda analizlerin yapılmasını sağlar. Bu da eğitimde etkili stratejilerin yansıtılması için bir temel sağlar, aynı zamanda ortak modelleri ve eğilimleri belirlemeye imkan sağlar.

                                                                                                                                                                 

network

                                                                                                                                                      

 

 Milli Eğitim Bakanlığı Atatürk Bulvarı No98 A Blok 4.Kat Bakanlıklar Kızılay / ANKARA - 90 (312) 413 18 98 / 413 27 48 / 413 55 69

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.